| |     ћирилица | english  
Naslovna
Posetite Srbiju
SIEPA

 

   
 
Kontakt


Adresa: Pitu Guli 8, 1000 Skoplje, Severna Makedonija

Radno vreme
Ponedeljak - petak: 08:30 – 16:30 časova

Тelefon:  + 3892 / 3129-298, 3131-299, 3128-422, 3129-305

Е-mail:  srb.emb.northmacedonia@mfa.rs

              srbamb@unet.com.mk

Веб сајт: http://www.skopje.mfa.gov.rs

 

KONTAKT TELEFON ZA HITNE SITUACIJE:

+ 389 2 3129-298

Konzularno odeljenje:

Telefon: + 3892 / 3130-421 

Е-mail: konzularno@srbija.com.mk

Rad sa strankama

ponedeljak - petak 09:00 do 12:00

Konzularna nadležnost: Republika Severna Makedonija

 

Počasni konzuli

 

    Payment details for e-visa:

SPISAК ADVOКATA sa njihovim kontakt podacima možete pronaći na sajtu Advokatske komore Severne Makedonije http://www.mba.org.mk

 


 
 
 
Vesti

 

Raspisani konkursi za sufinansiranje projekata dijaspore i Srba u regionu

Obaveštavamo da je ministar spoljnih poslova Marko Đurić doneo dve odluke o raspisivanju konkursa za sufinansiranje projekata organizacija i udruženja dijaspore i Srba u regionu za oblast - škole u inostranstvu i oblast - manifestacije u inostranstvu.

Кonkursi će biti otvoreni od 25. marta 2025. godine od 08 časova do 04. aprila 2025. godine do 14 časova.

Uvid u dokumentaciju za oba raspisana konkursa za sufinansiranje projekata možete ostvariti na sledećim linovima:

https://www.mfa.gov.rs/

https://dijaspora.gov.rs/konkursi/

Prijavljivanje je isključivo putem online aplikacije koja je dostupna na sledećem linku:

https://konkursi.dijaspora.gov.rs/


Vesti

26. mart 2025. godine

Saopštenje Ambasade Republike Srbije u Skoplju povodom izjava potpredsednika Vlade Republike Severne Makedonije zaduženog za dobro upravljanje, g. Arbena Fetaija


Ambasada Republike Srbije u Skoplju izražava duboku zabrinutost povodom jučerašnje izjave potpredsednika Vlade Republike Severne Makedonije zaduženog za dobro upravljanje, g. Arbena Fetaija, u vezi sa 26. godišnjicom oružanog napada NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju, koji je, između ostalog, interpretirao i kao „istorijski trenutak“ koji je otvorio „put ka miru i stabilnosti u regionu“ i „zaustavljanju genocida“.

Izjave ovakve sadržine duboko pogađaju osećanja građana Republike Srbije, za koje 24. mart predstavlja simbol velikog stradanja i početak jednog od najtragičnijih perioda u novijoj istoriji naše zemlje i našeg naroda. Tokom 78 dana neprekidnog bombardovanja, živote je izgubilo oko 2.500 civila, među kojima je bilo više desetina dece, dok je preko 6.000 ljudi ranjeno. Tokom agresije, razarani su mostovi, bolnice, škole, fabrike i kulturna dobra, a mnoge porodice izgubile su svoje najmilije, svoje domove i osećaj sigurnosti. Sećanja na tadašnje događaje i stradanje stanovništva duboko su urezani u kolektivnu svest našeg naroda, a bol i posledice tog perioda žive su i danas. Upravo zato, svaki pokušaj relativizacije ili pozitivne interpretacije ovih događaja doživljava se kao bolno i neprimereno ponižavanje žrtava i njihovih porodica.

Takođe, Ambasada podseća da je vojna intervencija NATO, marta 1999. godine, sprovedena bez odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, te da kao takva predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog javnog prava i principa na kojima počiva međunarodni pravni poredak. Stoga, smatramo da narativ o predmetnom događaju, lišen potrebne pravne, ali i moralne osetljivosti, ne doprinosi izgradnji uzajamnog poštovanja u međudržavnim odnosima.

Imajući u vidu navedeno, Ambasada Republike Srbije u Skoplju izražava nadu da će ubuduće biti uzeta u obzir složenost ovakvih tema prilikom javnih nastupa, ali, što je još važnije, biti pokazana doslednost u poštovanju međunarodnopravnih principa, umesto njihove selektivne primene i interpretacije.

Dodatno, posebno nas zabrinjava olako i neutemeljeno korišćenje jezičkih formulacija i pravnih termina, poput izraza „genocid“, čija zloupotreba predstavlja relativizaciju pojma i uvredu za sve istinske žrtve tog najtežeg oblika zločina. Proizvoljna upotreba ovako ozbiljnih kvalifikacija zahteva posebnu odgovornost, utemeljenost i obazrivost, posebno u regionu koji je kroz svoju istoriju preživeo brojna stradanja.

U tom kontekstu, koristimo ovu priliku da još jednom ukažemo na brojčano stanje i uslove u kojima živi srpska zajednica na Кosovu i Metohiji, koja se već duži vremenski period suočava sa sistemskim kršenjem osnovnih ljudskih prava, institucionalnim pritiskom, fizičkim napadima, uništavanjem kulturne i verske baštine, pa čak i skrnavljenjem grobnih i spomeničkih mesta, sve sa ciljem brisanja tragova njihovog vekovnog prisustva na ovom prostoru.

Ambasada ističe da Republika Srbija i dalje ostaje posvećena negovanju bliskih i prijateljskih odnosa sa Republikom Severnom Makedonijom, kao i očuvanju regionalne stabilnosti i saradnje, ali da jednako tome zadržava pravo da brani istinu o sopstvenoj istoriji, kao i dostojanstvo svog naroda, brojčano najstradalnijeg na ovom podneblju tokom 20. veka.


Obaveštenje

Otvorena Кancelarija za saradnju sa dijasporom u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije

Obaveštavamo da je u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije otvorena Кancelarija za saradnju sa dijasporom namenjena zdravstvenim radnicima koji trenutno žive i rade u inostranstvu.

Cilj otvaranja ove kancelarije je institucionalna pomoć u dobijanju informacija o mogućnostima saradnje, ali i zapošljavanja potencijalnih povratnika u zdravstvenim institucijama Republike Srbije.

Кontakti Кancelarije za saradnju sa dijasporom Ministarstva zdravlja su:

☎️+381648811379
📧 dijaspora@zdravlje.gov.rs


Ministarstvo spoljnih poslova
Dnevne vesti 
Saopštenja 
Foto galerija 


Narodna skupština

Predsednik Republike Srbije

Vlada Srbije

Ministarstvo spoljnih poslova