25. март 2025. године
Саопштење Амбасаде Републике Србије у Скопљу поводом изјава потпредседника Владе Републике Северне Македоније задуженог за добро управљање, г. Арбена Фетаија
Амбасада Републике Србије у Скопљу изражава дубоку забринутост поводом јучерашње изјаве потпредседника Владе Републике Северне Македоније задуженог за добро управљање, г. Арбена Фетаија, у вези са 26. годишњицом оружаног напада НАТО снага на Савезну Републику Југославију, који је, између осталог, интерпретирао и као „историјски тренутак“ који је отворио „пут ка миру и стабилности у региону“ и „заустављању геноцида“.
Изјаве овакве садржине дубоко погађају осећања грађана Републике Србије, за које 24. март представља симбол великог страдања и почетак једног од најтрагичнијих периода у новијој историји наше земље и нашег народа. Током 78 дана непрекидног бомбардовања, животе је изгубило око 2.500 цивила, међу којима је било више десетина деце, док је преко 6.000 људи рањено. Током агресије, разарани су мостови, болнице, школе, фабрике и културна добра, а многе породице изгубиле су своје најмилије, своје домове и осећај сигурности. Сећања на тадашње догађаје и страдање становништва дубоко су урезани у колективну свест нашег народа, а бол и последице тог периода живе су и данас. Управо зато, сваки покушај релативизације или позитивне интерпретације ових догађаја доживљава се као болно и непримерено понижавање жртава и њихових породица.
Такође, Амбасада подсећа да је војна интервенција НАТО, марта 1999. године, спроведена без одлуке Савета безбедности Уједињених нација, те да као таква представља флагрантно кршење међународног јавног права и принципа на којима почива међународни правни поредак. Стога, сматрамо да наратив о предметном догађају, лишен потребне правне, али и моралне осетљивости, не доприноси изградњи узајамног поштовања у међудржавним односима.
Имајући у виду наведено, Амбасада Републике Србије у Скопљу изражава наду да ће убудуће бити узета у обзир сложеност оваквих тема приликом јавних наступа, али, што је још важније, бити показана доследност у поштовању међународноправних принципа, уместо њихове селективне примене и интерпретације.
Додатно, посебно нас забрињава олако и неутемељено коришћење језичких формулација и правних термина, попут израза „геноцид“, чија злоупотреба представља релативизацију појма и увреду за све истинске жртве тог најтежег облика злочина. Произвољна употреба овако озбиљних квалификација захтева посебну одговорност, утемељеност и обазривост, посебно у региону који је кроз своју историју преживео бројна страдања.
У том контексту, користимо ову прилику да још једном укажемо на бројчано стање и услове у којима живи српска заједница на Косову и Метохији, која се већ дужи временски период суочава са системским кршењем основних људских права, институционалним притиском, физичким нападима, уништавањем културне и верске баштине, па чак и скрнављењем гробних и споменичких места, све са циљем брисања трагова њиховог вековног присуства на овом простору.
Амбасада истиче да Република Србија и даље остаје посвећена неговању блиских и пријатељских односа са Републиком Северном Македонијом, као и очувању регионалне стабилности и сарадње, али да једнако томе задржава право да брани истину о сопственој историји, као и достојанство свог народа, бројчано најстрадалнијег на овом поднебљу током 20. века.